3 курс Педагогічна практика Зразки занять з ФЕМУ

Зразки занять
з розвитку логіко-математичних здібностей

Заняття № 1

Тема: Допоможемо Лунтіку
Програмовий зміст: закріпити вміння кількісної і порядкової лічби в межах 6 в прямому і зворотньому порядку, виявити знання про розміри предметів та вміння впорядковувати їх за величиною, формувати вміння називати слова протилежні за значенням (простір,час, величина,форма), розвивати логічне мислення, увагу, уяву. Виховувати моральні якості, естетичний смак, інтерес до занять з математики.
Обладнання: іграшка Лунтіка, корзинка з яйцями, площинні зображення (яєць різного кольору(6), героїв мультфільму(6), пасхальні кулічі(5)), цифровий ряд від 1 до 6 на кожну дитину, м'яч.

Хід заняття

-     Діти, скажіть мені, а ви любите дивитись мультфільми? Які ваші
найулюбленіші? Які герої вам подобаються? Давайте зараз ми з вами
подивимося один мультфільм, а потім ви мені скажете,чи сподобався він
вам.
(Перегляд мультфільму "Лунтік")
-   Ой, діти, чуєте, хтось до нас прийшов. Я зараз подивлюсь,хто вирішив
перервати наше заняття.
(з'являється Лунтік з корзиною)
-  Діти, а хто це до нас прийшов ?Давайте привітаємося з ним.
- Лунтік каже, що йшов в ліс до своїх друзів з подарунками до свята, але
доріжки ще не розтанули, тому він заблукав і потрапив до нас. Давайте
допоможемо Лунтику, бо його вже зачекалися друзі. Яких друзів Лунтіка
ви знаєте?
- Діти, подивіться, Лунтік йшов з корзиною, а там писанки, бо його Баба
Капа готується до Великодня, он як гарно розписала їх. Ось Лунтік
вирішив також зробити писанки, але він ще погано вміє малювати різні
візерунки тому він зробив їх просто різнокольоровими. Але він не знає, чи
достатньо буде яєць на всіх його друзів. Тож давайте допоможемо йому
порахувати.
- Давайте порахуємо скільки яєць зробив Лунтік. (одне
яйце,два,три,чотири,п'ять,шість,всього шість яєць)
-  Кирило, вийди до дошки та порахуй яйця.
-   А тепер у себе на столах викладіть цифровий ряд від 1 до 6. Скільки
всього яєць зробив Лунтік? Покажіть цифру, яка позначає загальну
кількість яєць. Давайте ще раз порахуємо.
-  Злата, вийди до дошки і порахуй ще раз яйця, які зробив Лунтік.
-  Давайте порахуємо яйця тепер у зворотньому напрямку.
-              Діти, яке за рахунком жовте яйце? Котре за рахунком синє яйце? На
якому місці стоїть зелене яйце? Яйце якого кольору лежить першим? Яйце якого кольору стоїть між жовтим і червоним? і т.д.
- Молодці, діти, гарно порахували. Тепер Лунтік впевнений,що всім його друзям вистачить яєць.
-          Діти, а яких друзів Лунтіка ви пам'ятаєте?
-    Сашко, вийди до дошки, знайди хто із друзів Лунтіка найбільший та
постав його першим.
-   Надя, іди і знайди найбільшого друга серед тих, хто залишився і постав наступним і т.д.
-  У нас залишився Кузя, він буде останнім, бо він найменший серед друзів.
-    Баба-Капа для друзів Лунтіка напекла калачі, але вони всі різні за
розміром. Давайте щоб нікого не образити найменшому дамо найменший
калач,а на найбільшому- найбільший.
-   Настя, вийди до дошки та дай найбільший калач найбільшому із друзів Лунтіка.
-   Даша, іди знайди найбільший калач серед тих, які залишились та дай
другу відповідного розміру і т.д.
-  А найменший калач кому віддамо?
-  Так, найменшому серед друзів - Кузі.
-  Молодці, діти, всі друзі Лунтіка дуже задоволені та вдячні вам.
-  А тепер давайте з вами трішки відпочинемо та пограємо.
Раз, два, три, чотири -
Наші руки, наче крила
•Полетіли, полетіли
Раз-присіли, два-присіли
На рахунок раз, два, три
Постриваєм разом ми
А скажу чотири, п'ять -
Наші ніжки побіжать

Гра "Скажи навпаки"
А тепер давайте пограємо ще в одну цікаву гру. Я вам буду кидати м'яч казати слово,а ви повинні сказати навпаки: Великий - маленький; Широкий - вузький; Товстий - тонкий; Один - багато; День - ніч; Високий-низький; Далеко - близько; Вперед - назад; Вліво-вправо; Круг- квадрат і т.д.
Діти, ви молодці, Лунтік вам дуже вдячний за допомогу, тепер він зможе віднести яйця та пригостити своїх друзів. Давайте запросимо Лунтіка до нас в гості знову, щоб він подивився, які гарні писанки зробите ви.

Заняття № 2
Тема: «Нерозлучні друзі»
Програмовий зміст: продовжити вчити дітей кількісної і порядкової лічби. Називати числа в межах 7; закрішповати вміння співвідносити цифру з числом, повторити назви геометричних фігур та вміння класифікувати їх за певними ознаками; закріпити знання про частини доби; розвивати мислення, пам'ять, увагу; виховувати активність на занятті.
Обладнання: площинні фігури тварин до казки «Рукавичка»,цифровий ряд на кожну дитину, картинки із зображенням цифр (білетики), 4 обручі, геометричні фігури; картинки із зображенням доби; аудиозапис пісні «Паровозик»
Хід заняття
І. Вступна частина.
- Діти, давайте візьмемось всі за руки і зробимо велике коло, і пограємо в  цікаву гру:
В цьому домі ми сім'я
 Ми, і ви ,і ти,і я
Руку дай тому хто зліва, Руку дай тому хто зправа, Ми одна сім'я.
- Дійсно, малята, ви можете називатися однією сім'єю, адже п'ять днів на тиждень ви проводите разом: граєтеся, розважаєтеся, допомагаєте один одному.
II. Основна частина.
- Діти, а давайте разом пригадаємо казки,  в яких герої знайшли один одного і стали справжніми друзями,м ожна сказати однією сім'єю («Рукавичка», «Теремок»).
Бесіда за змістом казки «Рукавичка»
-А давайте ми з вами згадаємо казку «Рукавичка».
- Хто загубив рукавичку?
- А хто прийшов першим до рукавички? (мишка)
- Хто прийшов наступним?(жабка)
- А хто прийшов після жабки?(лисичка)
- А хто ще прийшов після лисички?(вовка та кабан)
- А хто ж останнім прийшов до рукавички?(ведмідь)
- Так, все правильно ви назвали (виставляю всі картинки тварин на дошку)
- Діти, погляньте скільки звірів до нас завітало. Давайте їх порахуємо. Оленко, вийди і порахуй, скільки всього у нас тваринок (1 тваринка,2,3,4,5,6,7 всього 7 тваринок). Молодець, тож скільки у нас тваринок? Так, у нас 7 тваринок. У вас на столах є цифровий ряд, викладіть цифровий ряд від одного до семи.
- Діти, а тепер покажіть цифру, яка позначає кількість звірів.
- А тепер скажіть, хто ж прийшов до рукавички третім? Наталочка,  вийди і порахуй і т.д. (діти по черзі виходять і рахують по порядку).
- Вирішили наші друзі по подорожувати, вони запросили і нас з вами. А на чому можна подорожувати? (відповіді дітей). А ми будемо подорожувати на поїзді. Зараз нам потрібно сісти на свої місця, щоб вирушити в подорож. Зараз я роздам кожному по білетику, на яких зазначена відповідна цифра. Діти, сідайте кожен на своє місце і звіряйте білетики з цифрою, яка позначена у вас на стільчиках і білетах. Всі сіли на свої місця? Тож вирушаємо в путь (лунає пісня «Паравозик»).
- Ось і наша зупинка. Ми опинилися на чарівній галявині. Діти, погляньте, що тут трапилося. Що це? (розкидані геометричні фігури). Так, вірно це геометричні фігури, напевно пройшла віхола і розкидала їх по галявині. Тож давайте ми їх складемо.
- Погляньте на ці обручі (4 обруча). Як ви гадаєте, які геометричні фігури ми складаємо в цей обруч? (трикутники). А чому? (тому,що в обручі лежить трикутник). Які фігури ми складаємо в цей обруч? А в цей обруч? А в останній, які геометричні фігури ми складаємо? Правильно, тож давайте ми з вами поскладаємо геометричні фігури на свої місця (сортирують).
- Діти, як гарно стало на нашій галявині, все чисто, а головне все на своїх місцях.
Фізкультхвилинка
-              А зараз ми з вами трішки відпочинемо. Вставайте дітки і повторюйте за мною:
Ручки вгору підіймемо
І долоньками змахнемо
Ручки в сторони, малята!
Хай тупочуть ноженята!
В садочку ми пограємо,
Трішки пострибаємо.
(2 рази)

- Молодці, дітки, а зараз сідаємо всі на свої місця і їдемо додому, щоб не заблукати.
- Діти, наші звірі завжди плутають день і ніч, ранок і вечір. Давайте ми з вами допоможемо їм.
Бесіда-гра «Уранці, удень,увечері,уночі»
-              Діти, доба складається із різних частин. Назвіть їх (ранок, день,вечір,ніч). Вірно, яка частина доби настає після ночі? А після ранку? У яку частину доби ми снідаємо? У яку частину доби ми обідаємо? У яку частину доби ми вечеряємо? Так, вірно. А коли ваші мами і тата повертаються з роботи додому? Яка части на доби, на вашу думку, минає найшвидше? А яка здається найдовшою?
(виставляю на дошку картинки «Частини доби»)
Діти, що зображено на першій картинці? (діти, які виконують ранкову гімнастику) Як ви гадаєте,яка це частина доби? (ранок). Так, вірно це ранок, адже вранці ми виконуємо ранкову гімнастику. Що зображено на наступній картинці? (діти, які граються на майданчику). Як ви гадаєте, яка це частина доби? (день). Все,вірно це день. Вдень ми граємося на подвір'ї, світить яскраве сонечко. Що зображено на цій картинці? ( сім'я яка вечеряє). А це яка частіша доби? ( вечір). Все вірно, увечері ми сідаємо за стіл усією родиною і вечеряємо, сонечка вже не має, починає сутеніти. Що зображено на останній картинці? (дівчинка,яка спить). Яка це частина доби? (ніч). Правильно це ніч, в ночі ми лягаємо спати втомившись від насиченого дня.
III. Заключна частина.
- Діти, так з якими звірами ми сьогодні познайомилися, подорожували? Скільки їх було?
- Що було розкидано на галявині?
- Діти, з яких частин складається доба? Молодці, дітки, ви добре сьогодні попрацювали. Вам сподобалося? Я вами дуже задоволена.

Заняття № 3
Тема : «Дві сестрички невеличкі»
Програмовій зміст: продовжувати формувати у дітей навички кількісної, порядкової та зворотної лічби в межах 7. Вправляти дітей у визначені величини
предметів та вміння упорядковувати предмети різної величини від найвищого до найнижчого. Закріпити знання дітей про геометричні фігури. Формувати пізнавальну активність, розвивати логічне мислення. Виховувати інтерес до математики, повагу до свого результату.
Обладнання: 2 ляльки (велика і маленька), повітряні кульки різного кольору (7), набір мотрійок (5), цифровий ряд для кожної дитини, олівці 3-х кольорів, карточки з геометричними фігурами.
Хід заняття
І.Вступна частина.
       - Діти, сьогодні до нас в гості завітали дві сестрички. Вони хочуть познайомитися и погратися з вами.
Дві сестрички невеличкі,
Мов веселі дві синички.
Старша дівчинка - Маринка,
А молодшенька - Алінка.
Приберуть разом в кімнаті,
Всюди відметуть у хаті,
Допоможуть стіл накрити,
Чашки, тарілки помити,
їм на місці не сидиться -
Гарні в мами помічниці.
-      Тож як звати сестричок?
-      Маринка вже ходить до школи - вона старша. А Алінка ходить до дитячого садка - вона молодша.
-      На зріст Маринка висока, а Алінка низенька.
-                У Маринки темне волосся, а у Алінки світле.
- Дівчата дуже дружні сестрички, але іноді коли вони граються різними
іграшками, вони починають сперечатися. Ось і зараз вони не можуть домовитися. Давайте їм допоможемо?
ІІ. Основна частина.
       - Діти, подивіться які повітряні кульки принесли сестрички. Вони не можуть порахувати їх. Давайте допоможемо і порахуємо скільки кульок принеси сестрички.
       - Так, молодці. А тепер давайте порахуємо їх в зворотному напрямку, починаючи від 7.
       - Викладіть у себе на столах цифровий ряд від 1 до 7
       - Покажіть цифру яка позначає кількість кульок. (7)
       - Яка за рахунком стоїть червона кулька?
        - Кулька якого кольору стоїть останньою? А кулька якого кольору стоїть
першою?
       - Кулька якого кольору знаходиться між синьою на жовтою?
       - Молодці, з цим ми їм допомогли.
-      А ще наші дівчата люблять гратися з іграшками. А з якими саме зараз ми відгадаємо:
З виду ніби невеличка,
В ній - молодшенькі сестрички.
У собі сестер ховає.
Як звуть лялечку? Хто знає?  
(Мотрійка)
       - І ось знову вони сперечаються. Вони не знають як вишикувати за зростом
мотрійок, від найвищої до найнижчої.
       - Лера, знайди серед мотрійок найвищу і постав її першою. і т.д.
       - Остання наша мотрійка найнижча тож поставимо її останньою.
       - Давайте порахуємо скільки мотрійок.
       - Дівчата дуже задоволені, вони запрошують вас трішки відпочити.
Фізкультхвилинка
Малюки рівненько стали,
Тричі ручки піднімали,
Тричі вгору підстрибнули,
Тричі головки повернули.
Тричі плеснули в долоні -
Гарні всі синки та доні!
    - Дівчата не тільки люблять гратися, а ще й малювати. Вони запрошують вас
помалювати. Вони приготували для вас ось такі карточки з геометричними
фігурами. Давайте з вами назвемо геометричні фігури, які там зображені.
    - Беремо червоний олівець і на карточках замальовуємо всі кружечки червоним кольором.
    - А тепер беремо синій олівець і замальовуємо всі квадрати синім кольором.
    - Беремо зелений олівець і замальовуємо всі трикутники зеленім кольором.
ІІІ. Заключна частина.
-       Сестричкам вже час повертатися до дому. Вони дуже раді, що познайомилися з вами. І на згадку про себе вони залишають вам кульки, щоб у групі завжди було весело та яскраво.


Заняття № 4
Тема: «Допомагаємо трьом поросятам»
Програмовий зміст: закріпити знання дітей про число і цифру три, її
графічним зображенням; вчити дітей співвідносити цифри з певною
кількістю предметів; закріпити кількісну і порядкову лічбу в межах трьох;
закріпити уявлення про геометричні фігури ( круг,квадрат,трикутник).
Вдосконалювати вміння дітей упорядковувати предмети за величиною у
порядку зростання або спадання; розвивати мислення, пам'ять,увагу;
виховувати організованість, бажання  займатися математикою.
Обладнання: картинки з геометричними фігурами, площинні зображення жучків сонечок різного розміру, троє поросят.
Хід заняття
І. Вступна частина
-         Діти сьогодні до нас завітали дуже цікаві гості. Хочете дізнатися хто
це? Я прочитаю вам уривок з казки, а ви послухаєте і скажете про кого
вона.
(Читання уривка казки)
-         Так це казка про трьох поросят. Ось вони і завітали до нас у гості.
Давайте привітаємось з ними.
II    Основна частина
-         Давайте порахуємо скільки їх .(Одне порося, два, три. Всього
троє поросят.)
-         Хто пам'ятає, як зовуть поросят? (Ніф-ніф, Наф-наф, Нуф-нуф ),(Ніф-
ніф у червоному вбранні, Наф-наф у зеленому вбранні, Нуф-нуф у
синьому вбранні)
-         Дітки, а який за рахунком стоїть Ніф-ніф у червоному вбранні?
-         А на якому місті стоїть Наф-наф у зеленому вбранні?
-         А на якому місті стоїть Нуф-нуф у синьому вбранні?
-         Ось вони стрибають, грають і помінялися містами .
-         На якому місті тепер стоїть Наф-наф у зеленому вбранні?
-         На якому місті стоїть Ніф-ніф у червоному вбранні?
-         А на якому місті стоїть Нуф-нуф у синьому вбранні?
-         Діти, але не просто так вони завітали до нас. Вони хочуть,  щоб ви їх
розсудили і допомогли виконати завдання, тому що вони не можуть
порозумітися між собою і визначити, хто неправильно розв'язав
завдання.
-         Допоможемо?
Завдання 1.
-         Що це? ( будиночок)
-         З чого складається будиночок? (дах, стіни, віконце)
-         Якої форми стіни віконечка? (квадратної)
-         На яку геометричну фігуру вони схожі? (квадрат)
-         Якого кольору? (синього)
-         Якої форми дах будиночка? (трикутної)
-                   На яку геометричну фігуру він схожий? (трикутник)
-         Якого кольору ? (зеленого)
-        Якої форми віконечко у будиночка? (круглої)
-         На яку геометричну фігуру воно схоже? (круг)
-         Якого кольору? (червоного)
-         Молодці діти, а тепер ви на аркушах паперу розфарбуєте геометричні
фігури відповідним кольором , як на будиночку:
-         кружечки - червоного кольору;
-         квадратики - синього кольору;
-         трикутники - зеленого кольору.
-         Так, з цим завданням ви впоралися.
-         А тепер давайте разом з нашими гостями відпочинемо.
Фізкультхвилинка:
Трава низенька - низенька,
Дерева високі - високі,
Вітер дерева гойдає
То вправо, то вліво хитає,
То вперед, то назад,
До землі пригинає.
Птахи високо літають,
Діти тихенько сідають.
Завдання 2.
-         Діти, поросята наші гралися на галявині і знайшли ось таких жучків,
-         Хто знає, як вони називаються? (сонечко)
-         Скільки їх, давайте порахуємо? ( одне сонечко, два, три. Всього три
сонечка)
-         А чи однакового вони розміру?
-         Мабуть це тато-сонечко, мама-сонечко та їх малюк-сонечко.
-         Давайте їх розташуємо від найбільшого до найменшого. (помішала)
-         Знову розбіглися. А тепер давайте їх розташуємо від найменшого до
найбільшого.
ІІІ. Заключна частина
         - Дітки нам уже пора прощатися із нашими гостями. Поросятка вам дякують, що ви їм допомогли та розсудили їх. Ви сьогодні були
молодці, були уважні та добре працювали. А зараз можете
відпочивати.

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

4 курс Державний екзамен. ФЕМУ!!!!

3 курс ФЕМУ Лекція 2 "Методика ознайомлення з прямокутником і циліндром"

3 курс ФЕМУ Лекція 1 "Форма та геометричні фігури"